Immaculeé Ilibagiza
Immaculée Ilibagiza sa narodila v malej dedinke v africkej Rwande. Prežila pokojné detstvo s milujúcimi rodičmi a tromi bratmi. Počas veľkonočných prázdnin v roku 1994, keď bola doma zo štúdií na univerzite, sa Immaculéein život navždy zmenil.
Atentát na prezidenta z kmeňa Hutuov vyvolal niekoľkomesačné masakry príslušníkov kmeňa Tutsiov v celej krajine. Vtedy miestny pastor ukryl Immaculée a sedem ďalších žien v kúpeľni s rozmermi 3x4 metre, kde prežila nasledujúcich 91 dní. Paradoxne, práve počas troch mesiacov skrývania našla vieru, pokoj, nádej a bližší vzťah s Bohom, ktorý ju ochraňoval pred pocitmi strachu a nenávisti.
Po genocíde sa Immaculée stretla tvárou v tvár s mužom, ktorý zabil jej matku a jedného z jej bratov, no napriek tomu bola schopná povedať mu: "Odpúšťam ti."
V roku 1998 Immaculée odišla do Spojených štátov, kde začala pracovať pre OSN. Okolie ju presvedčilo, aby svoje svedectvo o tom, ako ju Boh zachránil pred rukami vrahov, ale aj pred vlastným hnevom a neodpustením spísala do knihy. "Je tu niečo oveľa viac než len charizma - Immaculée nielen píše a hovorí o bezpodmienečnej láske a odpustení, ale vyžaruje ju všade, kam príde," povedal jej vydavateľ Dr. Wayne W. Dyer.
O príbehu Immaculée bol natočený dokumentárny film s názvom The Diary of Immaculée, objavila sa v mnohých ďalších reláciách. Získala čestný doktorát na univerzitách Notre Dame, Saint John's University, Seton Hall University, Siena College, Walsh University a Catholic University of America. Bola ocenená a vyznamenaná mnohými humanitárnymi oceneniami.
Jej prvá kniha Left to Tell sa stala okamžite bestsellerom, bola preložená do sedemnástich jazykov, predalo sa z nej viac ako dva milióny výtlačkov. Bola vybraná do výberu časopisu Outreach Magazine ako "Najlepší zdroj svedectiev/biografií v roku 2007". Mnohé stredné školy ju zaradili medzi povinné čítanie.
Immaculée napísala ďalších šesť kníh, medzi inými tituly „Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom“ o pastierikovi z Rwandy a jeho svedectve stretnutia s Pánom, či „Naša Pani z Kibeha“ o zjaveniach Panny Márie v Rwande. Dnes je Immaculée považovaná za jednu z popredných svetových rečníčok o viere, nádeji a odpustení.
foto: speaking.com